Projekty spełniające WT 2021 173

WT 2021 to określenie dotyczące nowych wymagań stawianych budynkom, które powstaną od 2021 roku. Ważną wartością w przypadku tych zmian jest EP (energia pierwotna, której jednostką jest kWh/m²rok) - współczynnik określający roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej czyli upraszczając jest to teoretyczna wartość określająca wpływ domu na środowisko naturalne. Istotne są także współczynniki przenikana ciepła dla przegród budowlanych U (W/m²K), które określają jak dużo ciepła tracimy przez przegrody takie jak ściany zewnętrzne i okna. Im niższe są opisane współczynniki tym dom jest bardziej energooszczędny i ekologiczny.

Od 2014 roku dopuszczalne EP wynosiło 120 kWh/m²rok, od 2017 wynosi 95 kWh/m²rok, a od 2021 jest to tylko 70 kWh/m²rok.

Od 1 stycznia 2021 także dotychczasowe polskie normy w zakresie projektowania konstrukcji budynków zostały zastąpione przez Eurokody – czyli zestaw Europejskich Norm określających zasady projektowania i wykonywania konstrukcji budowlanych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Kolejną zmianą wymaganą przez urzędy w Polsce jest podział dotychczasowej dokumentacji projektowej na: projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny, zawierający rozwiązania w zakresie konstrukcji i instalacji budynku.

Proces dostosowywania dokumentacji do nowych norm został zapoczątkowany w naszym biurze dawno temu. Jeżeli jakiś z naszych projektów nie został oznaczony, jako spełniający obowiązujące normy, skontaktuj się z nami w celu ustalenia daty aktualizacji projektu.